Lt / En
Edukacija
14-osios Baltijos trienalės edukacijos programa (BT14 EDU)

14-osios Baltijos trienalės edukacijos programa (BT14 EDU) vykstanti Šiuolaikinio meno centre ir kitose Vilniaus meno erdvėse yra skirta tiek pradedantiesiems, tiek aktyviems šiuolaikinio meno lauko dalyviams.

Parodoje analizuojami Centrinei ir Rytų Europai būdingi staigūs pokyčiai ir pertvarkos bei skirtingi požiūriai į ideologines, ekologines ir ekonomines problemas tapo idėjiniu pagrindu edukacinėms veikloms. Įvairių užsiėmimų, paskaitų ir ekskursijų dalyviai analizuos parodos kūrinius ir juose atsiskleidžiančią regiono problematiką.

BT14 EDU programą sudaro menininkų, kultūros ir švietimo specialistų vedami užsiėmimai, ekskursijos ir kitos edukacinės veiklos. BT14 EDU programoje moksleiviams organizuojami tęstiniai kūrybingumą, tarpusavio supratimą bei kritinį mąstymą lavinantys užsiėmimai irmedijų raštingumo mokymai.

BT14 EDU programa vasaros eigoje pildysis naujomis veiklomis ir truks iki pat 14-osios Baltijos trienalės uždarymo, rugsėjo 5 dieną.Visos BT14 EDU veiklos yra nemokamos, tačiau būtina išankstinė registracija.

//////////////////////////////////////////////////////

LIEPOS MĖNESIO EKSKURSIJŲ PROGRAMA

- Liepos 18 d. (sekmadienis) 16:00 | ŠMC (Vokiečių g. 2, Vilnius) | Ekskursija su BT14 gidu savanoriu
- Liepos 21 d. (trečiadienis) 18:00 | ŠMC (Vokiečių g. 2, Vilnius) | Ekskursija su BT14 gidu savanoriu
- Liepos 25 d. (sekmadienis) 16:00 | ŠMC (Vokiečių g. 2, Vilnius) | Ekskursija su BT14 gidu savanoriu
- Liepos 28 d. (trečiadienis) 18:00 | ŠMC (Vokiečių g. 2, Vilnius) | Ekskursija su BT14 gidu savanoriu
- Liepos 29 d.. (ketvirtadienis) 18:30 | Swallow (Vitebsko g. 23, Vilnius) | Ekskursija po parodą „Putų miestas“ su BT14 savanoriu

Ekskursijos yra nemokamos.
Vietų kiekis ribotas, todėl būtina registracija

Registracija: https://bit.ly/361rlKO

//////////////////////////////////////////////////////

EDUKACINIAI UŽSIĖMIMAI MOKSLEIVIAMS

Vaidmenų žaidimai. Edukacinis užsiėmimas 8–15 metų moksleiviams


„Vaidmenų žaidimai“ – tai dviejų dalių praktinis užsiėmimas, kurio metu dalyviai susipažins su skirtingais būdais, kaip patirti bei suprasti meno kūrinius bei apmąstys tarpusavio supratimo ir tapatybės temas dalyvaudami vaidmenų žaidime.

Kaip žinoti nuo kur pradėti žiūrėti šiuolaikinio meno parodą? Ar reikėtų eiti pagal ar prieš laikrodžio rodyklę? Parodą pradėti žiūrėti pirmame ar antrame aukšte? Kur prasideda parodos architektūra ir kur ji baigiasi? Ką žiūrėdami parodą galime sužinoti apie save ir kitus?

Edukacinės užaiėm „Vaidmenų žaidimai“ yra ŠMC edukatorių sukurta pastabumo ir kūrybingumo treniruotė, padedanti kurti naują santykį su parodos kūriniais. Dirbtuvių metu dalyviai žvelgs į parodą per medžiagų, ritmų, kompozicijų, architektūrinių sprendimų ir kitų parodoje svarbių elementų prizmę. Prisijaukinę kūrinius „atidarančius“ įrankius, dirbtuvių dalyviai eksperimentuos ir žais kurdami vaidmenis.


Renginys yra nemokamas.
Vietų kiekis ribotas, todėl būtina registracija
Registracija https://bit.ly/3zvbFN8

Užsiėmimai vyks: Šiuolaikinio meno centre (Vokiečių g. 2, Vilnius)
Užsiėmimų trukmė: apie 2 val.

Liepos 1 d., 14:30, 11–15 metų moksleiviams
Liepos 1 d., 17:00, 8–11 metų moksleiviams
Liepos 29 d.,14:30, 8–11 metų moksleiviams
Liepos 29 d., 17:00, 11–15 metų moksleiviams

Norėdami užsakyti šias kūrybines dirbtuves mokesleivių grupei (ne mažiau kaip 12 žmonių), prašome susisiekti su ŠMC edukatoriais el. paštu: edukacija@cac.lt arba skambinant numeriu: +37069683445.


Tapatybėms gimstant. Kūrybinės dirbtuvės 10–18 metų moksleiviams

Kūrybinėse dirbtuvėse mokysimės sujungti meną ir mokslą taikydami sintetinės ir molekulinės biologijos bei genetikos žinias. Pasitelkdami penkias žmogiškąsias jusles, o ypač lytėjimą – kursime kaukes iš duonos raugo tešlos. Dirbtuvės vyks Alt Lab Vilniuje (SODAS2123, Vitebsko g. 23) liepos 16 ir rugpjūčio 12 dienomis.

Ar kada teko apsimesti tuo, kuo nesate? Ar esate bandę užgniaužti savo jausmus, kad jų nepastebėtų aplinkiniai? Kaip manote, kodėl kartais norisi būti kažkuo kitu? Kas nutiktų, jei nebandytumėte užgniaužti savo jausmų ir pabandytume būti šimtu procentų savimi? Gamindami kaukes iš duonos raugo mokysimės suprasti kaip kiekvienas iš mūsų skirtingai išreiškiame jausmus, patiriame pasaulį, draugystę ir netgi meną su savo susigalvotomis kaukėmis ir be jų.

Liepos 16 d. nuo 18 val. – dirbtuvės skirtos 10–14 metų moksleiviams
Rugpjūčio 12 d. nuo 18 val. – dirbtuvės skirtos 15–18 metų moksleiviams


Renginys yra nemokamas.
Vietų kiekis ribotas, todėl būtina registracija
Registracija: https://bit.ly/3wGK2iC

Užsiėmimai vyks: Alt Lab (SODAS2123, Vitebsko g. 23, Vilnius)

Kūrybinės dirbtuvės organizuojamos kartu su partneriais iGEM

iGEM (International Genetically Engineered Machine competition) – prestižinis, didžiausias pasaulyje sintetinės biologijos konkursas, rengiamas Bostone (JAV) nuo 2003 m. ir suburiantis daugiau nei 350 komandų, kurios rengia inovatyvius, praktikoje pritaikomus sintetinės biologijos projektus, prisidedančius prie aktualių pramonės, aplinkosaugos, medicinos ir kitų sričių problemų sprendimo.


DebunkEU: atsparumas dezinformacijai Edukacinis užsiėmimas 14–18 metų moksleiviams ir suaugusiems


Kaip užtikrintai jaučiatės naršydami internete? Ar tikrai galite atskirti tiesą nuo gudriai užmaskuoto melo?

DebunkEU.org kviečia didinti atsparumą klaidinančiam ir melagingam turiniui internete, išbandyti savo informacinio raštingumo žinias bei įgyti naujų!Renginį pradėsime trumpu dezinformacijos įvadu. Sužinosime kas,kaip ir kokiu tikslu ją skleidžia. tiksluO svarbiausia, – kokį poveikį gali sukelti.. Susipažinę su sąvokomis, patys pabandysime pabūtiinterneto troliais kurdami melagingas žinutes. Taip „Bad News Game“ žaidimo pagalba analizuosime galimą dezinformacijos poveikį.

Apie DebunkEU.org:
DebunkEU.org yra nepriklausomas tyrimų centras ir nevyriausybinė organizacija, analizuojanti dezinformaciją bei vykdanti medijų raštingumo kampanijas. DebunkEU.org vykdo žalingo ir klaidinančio turinio tyrimus Baltijos šalyse ir Lenkijoje, taip pat bendradarbiauja su organizacijomis Šiaurės Makedonijoje ir Jungtinėse Valstijose.

DebunkEU.org analitikų komanda per metus parengia daugiau nei 100 ataskaitų apie dezinformaciją, susijusią su tendencijomis Baltijos regione bei Lenkijoje, melagingas naujienas apie COVID-19, NATO, bei Astravo AE. DebunkEU.org taip pat stebėjo informacinį lauką 2020 Lietuvos Seimo rinkimų metu.


Renginys yra nemokamas.
Vietų kiekis ribotas, todėl būtina registracija
Registracija: https://bit.ly/35oyFQc

Užsiėmimai vyks Šiuolaikinio meno centro skaitykloje (Vokiečių g. 2, Vilnius)
Užsiėmimų trukmė: 1–2 val.

Liepos 9 d. 18:00, 14–18 metų moksleiviams
Liepos 21 d. 18:00, 14–18 metų moksleiviams
Rugpjūčio 6 d. 18:00, visiems asmenims nuo 14 metų.


//////////////////////////////////////////////////////

KITI EDUKACINIAI UŽSIĖMIMAI

Performansas kaip priemonė demokratijai

Įvairūs performatyvūs veiksmai ir principai pasitelkiami akcijose, manifestacijose, refleksijose, pozicijos ar opozicijos išsakyme tiesiogiai veikia ne tik meno ir kultūros lauką. Performatyvūs veiksmai gali daryti įtaką mūsų įsitikinimams kokia turėtų būti demokratinė sistema, kaip mes galime prie jos prisidėti, kaip ją formuoti ir joje veikti.

Menininkas Denisas Kolomyckis nuo 2014 metų vykdo edukacinį performatyvų tyrimą, kuris jau buvo pristatytas meno institucijose Armėnijoje, Gruzijoje, Ukrainoje, Estijoje ir Lietuvoje. Įprastai tyrimas ir užsiėmimai trunka tris dienas ir apima įvadą, analizę, praktinį įgyvendinimą, edukacinį veiksmo atlikimą ir refleksiją. „Baltijos trienalės“ edukacijos programoje šis tyrimas bus kiek susiaurintas – kviečiame į edukacinio veiksmo atlikimą ir refleksiją po jo.

///
Formos ar patyriminis elementas grupėje, kurioje edukacinis veiksmas atliekamas kartu, apibrėžia fragmentuotą pasirinkimų amplitudę. Šio edukacinio veiksmo pasekmėse atsiranda transgresyvus individo atskyrimas per bendruomeninį ir grupinį nesusikalbėjimą. Paraštėse neįvardintos aplinkybės, transformuoja tradicinius koloboracijos principus ir iškelia pasimetimo atmosferą į pagrindinį jutiminį spektrą. Edukacinis veiksmas atliekamas grupėje, kiekvieną kartą turi skirtingą veikimo scenarijų ir garantuoti vieno ir užtvirtinto rezultato neįmanoma.

Vardiklių ar nevienareikšmikškos situacijos įvardinimas bei veikimas joje, taps pagrindine edukacinio veiksmo ašimi. Analizės procesai atsiradę po aktyvaus nesusipratimo ir pasimetimo, sudarys prielaidas refleksijai. O rezultatas liks dar viena papildančia istorija, kaip skirtingai ir nedviprasmiškai individualūs ir grupės dinamikos principai pamina mūsų nusistovėjusius veikimo principus.
///

Užsiėmimą veda: Denisas Kolomyckis
Vieta: Šiuolaikinio meno centro skaitykla
Laikas: Liepos 25 d., 16.00-19.00 val.

Renginys nemokamas, bet būtina registracija.
Dalyvių skaičius ribotas.

REGISTRACIJA: https://bit.ly/3hHaZh7
arba el. paštu: edukacija@cac.lt
Norint užsiregistruoti el. paštu, prašome laiške nurodyti renginio pavadinimą bei savo vardą ir pavardę.


Radikali sodininkystė

Pastaraisiais metais miesto parkų ir kitų žaliųjų erdvių projektai sulaukia vis didesnio miestiečių dėmesio. Šios erdvės laikomos fizinio ir metafizinio atokvėpio, ar net emocinio atsistatymo, vietomis. Diskusijas kelia šių erdvių pritaikymas ir (ne)prieinamumas. Parkus ir žaliąsias erdvės galima laikyti socialinius, fizinius ir ekologinius procesus palaikančia miesto infrastruktūra.

Renginių ciklo „Radikali sodininkystė“ metu bus bandoma atsakyti į klausimus: Kaip visuomenė gali prisidėti prie žaliųjų erdvių funkcijų keitimo? Kur yra ribos tarp viešosios ir privačios erdvės? Kokią atsakomybę turi prisiimti visuomenė rūpinantis žaliosiomis erdvėmis?


Išbandyk partizaninę sodininkystę!

Baltijos trienalės parodos metu (iki rugsėjo 5 dienos) užsuk į Šiuolaikinio meno centrą, bilietų kasoje pasiimk sodinuką ir remiantis partizaninės sodininkystės metodika jį pasodink, savo nuožiūra pasirinktoje apleistoje žaliojoje Vilniaus erdvėje. Pasodinęs, nepamiršk nuolatos rūpintis jo augimu.

Sodinuką paimti galite: kasdien išskyrus pirmadienius 12-20 val. Šiuolaikinio meno centro bilietų kasoje

Partizaninė sodininkystė (angl. Guerrilla gardening) — tai maistinių augalų ar gėlių sodinimas ir auginimas žemėje, neturint nuosavybės teisių. Pavyzdžiui, apleistose vietose, neprižiūrimose viešose ar privačiose teritorijose. Partizaninės sodininkystės veikla yra dažniausiai užsiimama miestuose. Kai kurie sodininkai dirba naktimis, santykinai slaptai, stengdamiesi sukurti naudingesnę ar patrauklesnę teritoriją gyventojams. Kai kurie sodininkai dirba dieną, siekdami viešumo ar naudoja tai kaip protesto gestą. Sodininkai-partizanai kvestionuoja viešųjų ir privačių erdvių organizavimą ir susivienyję gali paveikti žemėtvarkos įstatymų reformas.

Partizaninės sodininkystė (angl. Guerrilla gardening) termino ir praktikos šaknys yra JAV, kur ši praktika išpopuliarėjo XX a. 8 deš. ir paplito globaliai.
////

Renginių ciklo „Radikali sodininkystė“ programa:
- Liepos 4 d. 14 val. #1 Dirvos mikrobiologijos dirbtuvės (dirbtuves ves Aušra Vismantaitė-Silva)
- Liepos 27 d. 18 val. #2 (dirbtuves ves menininkė Anastasia Sosunova)
- Rugpjūčio 20 d. 12 val. #3 (dirbtuves ves menininkas Kipras Dubauskas)

Rengiai yra nemokami.
Vietų kiekis ribotas, todėl būtina registracija. Norint užsiregistruoti el. paštu, prašome laiške nurodyti renginio pavadinimą bei savo vardą ir pavardę._________________________________
Kontaktai ir registracija:
edukacija@cac.lt
ŠMC edukacijos ir bendruomenių įtraukimo kuratoriai
Kamilė Krasauskaitė: kamile@cac.lt, +37063059276
Vilius Vaitiekūnas: vilius@cac.lt, +370 696 83445
Kalendorius
Jubiliejinis XX-asis „Vilnius Mama Jazz“ festivalis
Paaiškėjo, kas tapo „JCDecaux premija 2021“ konkursinės parodos dalyviais
BT14: Pokalbių, performansų ir muzikos para
BT14 EDU: Radikali sodininkystė #3 Šiltnamio efektas
BT14 EDU: Pokalbiai apie (kontr)naratyvus
14-osios Baltijos trienalės ekskursijų programa. Rugpjūtis
Archyvas