Lt / En
BT14 EDU: Radikali sodininkystė #2 Miestas: kultivuotas, uždraustas, sulaukėjęs
2021.07.27
Kviečiame į 14-osios Baltijos trienalės renginių ciklą „Radikali sodininkystė“, kurio metu nagrinėsime žaliąsias Vilniaus erdves, jų funkcijas mieste, ribas tarp viešųjų ir privačių erdvių ir jose taikomus sodininkystės metodus. Renginių ciklą sudaro trys kūrybinės dirbtuvės su menininkais ir kitais kultūros veikėjais.

Antrąjį renginį „Radikali sodininkystė #2 Miestas: kultivuotas, uždraustas, sulaukėjęs“ ves savo regiono politiką ir kultūrą tyrinėjanti šiuolaikinio meno kūrėja bei edukatorė gyvenanti Vilniuje Anastasia Sosunova. Renginys vyks liepos 27 d. nuo 18 val. Gyvūnų kapinaitės (netoli Televizijos Bokšto, Karoliniškių mikrorajone).

Pastaraisiais metais miesto parkų ir kitų žaliųjų erdvių projektai sulaukia vis didesnio miestiečių dėmesio. Šios erdvės laikomos fizinio ir metafizinio atokvėpio, ar net emocinio atsistatymo, vietomis. Diskusijas kelia šių erdvių pritaikymas ir (ne)prieinamumas. Parkus ir žaliąsias erdvės galima laikyti socialinius, fizinius ir ekologinius procesus palaikančia miesto infrastruktūra. Renginių ciklo „Radikali sodininkystė“ metu bus bandoma atsakyti į klausimus: Kaip visuomenė gali prisidėti prie žaliųjų erdvių funkcijų keitimo? Kur yra ribos tarp viešosios ir privačios erdvės? Kokią atsakomybę turi prisiimti visuomenė rūpinantis žaliosiomis erdvėmis?


Radikali sodininkystė #2 Miestas: kultivuotas, uždraustas, sulaukėjęs

Ekskursijos metu Anastasia Sosunova kvies kartu susitikti netoli televizijos bokšto - habilituotos biologijos mokslų daktarės ir žiniuonės Eugenijos Šimkūnaitės pranašystės vietos, kurios kaimynystėje Lazdynų gyventojai rūpinasi nelegaliai įkurtomis naminių gyvūnų kapinaitėmis. Tęsiant kelionę pro Šimkūnaitės butą-muziejų, sužinant apie vietines žolininkystės ir raganystės praktikas, vingiuosime Lazdynų kiemais artėdami link apleistų Tarybinio ūkio liekanų Šiltnamių gatvėje. Kalbėdami apie partizaninę sodininkystę ir miesto erdvių politiką svarbą, rinkdami įvairius augalus ir miesto detales, kartu mokysimės naujų būdų ‘savintis’ miestą per atidumo, pasipriešinimo ir rūpesčio mikro-gestus. Stabtelėjus netoli kadaise klestėjusių šiltnamių bitininko Stasio Kučinsko namo, sužinosime ne tik kaip E.Šimkūnaitės ir Šiltnamių gatvių teritorijoje funkcionavo šiltnamių slėnis anksčiau, bet ir kokia gyvybė knibžda jo privatizuotuose griuvėsiuose šiandien. Ekskursija pasibaigs menininkės studijoje, kur mes užbaigsime kelionę diskusijomis apie viešą ir privačią erdvę. O taip pat, kiek iš tiesų mums priklauso miestas, bei kaip jį galime ‘atsiimti’.

Anastasia Sosunova (g. 1993) – savo regiono politiką ir kultūrą tyrinėjanti šiuolaikinio meno kūrėja bei edukatorė gyvenanti Vilniuje.


Vieta: edukacinė ekskursija prasideda Gyvūnų kapinaitėse (netoli Televizijos bokšto) ir baigsis kūrėjos Anastasios Sosunovos studijoje (Lazdynai)
Laikas: 2021 Liepos 27d., antradienį, 18 val.
Trukmė: 2,5val (18:00-20:30)
Transportas: registracija, norintiems atvykti ŠMC transportu: https://bit.ly/36QnBvU
Vaizdas: Panerio tarybinis ūkis Šiltnamių g., Vilniuje, nuotrauka iš bitininko Stasio Kučinsko archyvų


///

Išbandyk partizaninę sodininkystę!

Baltijos trienalės parodos metu (iki rugsėjo 5 dienos) užsuk į Šiuolaikinio meno centrą, bilietų kasoje pasiimk sodinuką ir remiantis partizaninės sodininkystės metodika jį pasodink, savo nuožiūra pasirinktoje apleistoje žaliojoje Vilniaus erdvėje. Pasodinęs, nepamiršk nuolatos rūpintis jo augimu.

Sodinuką paimti galite: kasdien išskyrus pirmadienius 12-20 val. Šiuolaikinio meno centro bilietų kasoje

Partizaninė sodininkystė (angl. Guerrilla gardening) — tai maistinių augalų ar gėlių sodinimas ir auginimas žemėje, neturint nuosavybės teisių. Pavyzdžiui, apleistose vietose, neprižiūrimose viešose ar privačiose teritorijose. Partizaninės sodininkystės veikla yra dažniausiai užsiimama miestuose. Kai kurie sodininkai dirba naktimis, santykinai slaptai, stengdamiesi sukurti naudingesnę ar patrauklesnę teritoriją gyventojams. Kai kurie sodininkai dirba dieną, siekdami viešumo ar naudoja tai kaip protesto gestą. Sodininkai-partizanai kvestionuoja viešųjų ir privačių erdvių organizavimą ir susivienyję gali paveikti žemėtvarkos įstatymų reformas.

Partizaninės sodininkystė (angl. Guerrilla gardening) termino ir praktikos šaknys yra JAV, kur ši praktika išpopuliarėjo XX a. 8 deš. ir paplito globaliai.

Renginių ciklo „Radikali sodininkystė“ programa:
- Liepos 4 d. 14 val. #1 Dirvos mikrobiologijos dirbtuvės (dirbtuves vedė Aušra Vismantaitė-Silva)
- Liepos 27 d. 18 val. #2 Miestas: kultivuotas, uždraustas, sulaukėjęs (edukacinę ekskursiją ves kūrėja Anastasia Sosunova)
- Rugpjūčio 20-21 d. 12 val. #3 Šiltnamio efektas (dviejų dienų ekskursiją ves menininkas Kipras Dubauskas)
Calendar
The 20th 'Vilnius Mama Jazz' Festival
Paaiškėjo, kas tapo „JCDecaux premija 2021“ konkursinės parodos dalyviais
BT14: A day & night of talks, performances and music
Radikali sodininkystė #3 Šiltnamio efektas
BT14 EDU: Pokalbiai apie (kontr)naratyvus
14-osios Baltijos trienalės ekskursijų programa. Rugpjūtis
Archive